ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی کارشناسی تغذیه و پوشاک معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
1395/05/02 کد خبر: 17810 ضرورت مصرف شير دركودكان و تاثير آن در ميانسالي وسالمندي
ضرورت مصرف شير دركودكان و تاثير آن در ميانسالي وسالمندي
ضرورت مصرف شير دركودكان و تاثير آن در ميانسالي وسالمندي

ضرورت مصرف شير دركودكان و تاثير آن در ميانسالي وسالمندي

عادت دادن كودكان به نوشيدن شير، فوايد ماندگاري از جمله بهبود توانايي جسمي و حفظ تعادل در دوران ميانسالي و سالمندي دارد.

فوايد نوشيدن شير براي كودكان

مطالعات جديد نشان مي دهند كه افزودن 1 ليوان شير به رژيم غذايي روزانه كودكان موجب 5 درصد افزايش در سرعت راه رفتن و 25 درصد كاهش در خطر عدم حفظ تعادل در دوران بزرگسالي مي شود. اين يافته به ويژه در افراد بالاي 65 سال اهميت زيادي دارد، زيرا جمعيت اين گروه سني تا سال 2030 به بيش از دو برابر مي رسد.

محققان انگليسي در مطالعه اي كه انجام دادند، عادات تغذيه اي دوران كودكي بيش از 1500 مرد 62 تا 86 ساله را  بررسي كردند. آنها تاثير رژيم غذايي به ويژه مصرف شير، پروتئين، كلسيم و چربي در دوران كودكي را بر توانايي جسمي و قدرت تحرك آنها از جمله  توانايي پياده روي، دراز و نشست و آزمون هاي تعادل در زمان فعلي مطالعه نمودند.

نتايج نشان داد كه دريافت كلسيم، پروتئين و شير در دوران كودكي موجب بهبود قابل توجه در توانايي جسمي و حركتي در دوران بزرگسالي مي شود.

همچنين مشخص شد كه عادات غذايي خوب در دوران كودكي مانند نوشيدن شير و خوردن صبحانه در دوران بزرگسالي نيز ادامه مي يابند. نوشيدن شير به ويژه در وعده صبحانه موجب تامين مواد مغذي حياتي در طول روز مي شود.

شير يكي از غني ترين منابع كلسيم و ويتامين D بوده و هر ليوان آن حاوي 8 گرم پروتئين با كيفيت بالا مي باشد. بر اساس راهنماي رژيم غذايي تدوين شده در سال 2010 توصيه مي شود كه كودكان 2 تا 3 سال روزانه 2 ليوان، كودكان 4 تا 8 سال 2.5 ليوان و نوجوانان و بزرگسالان روزانه 3 ليوان شير بنوشند.

 

بهترين زمان براي نوشيدن شير

 

مدت زمان جذب و هضم شير  توسط بدن حدود 3 تا 4 ساعت است به همين  بهترين زمان براي مصرف شير,قبل از خواب است تا در طول خواب، بدن با جذب آن نياز پروتئيني خود را تامين كند.

همانگونه كه گفته مي شود آب مايع حيات است مصرف شير نيز باعث سلامتي انسان مي باشد.در قرآن كريم نيز از شير به عنوان مناسبترين نوشيدني ياد شده است.پزشكان نيز  مصرف روزانه شير را براي تمام سنين بخصوص كودكان و نوجوانان توصيه مي كنند.

 

تعداد بازدید: 15
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal